Vítejte na pisálkoveckém blogu.

Stěžejní část blogu je věnována psanému seriálu o českém superhrdinovi Secmenovi.
Při čekání na další díl si můžete přečíst i další texty z pisálkovecké dílny.

Budu rád za jakoukoliv zpětnou vazbu (komentář).


Další díl Secmena vyjde 12.9.2017


Zápisník frustrovaného zahrádkáře (část 1.)

6. září 2017 v 15:50 | Vafi |  Ostatní
Zápisník frustrovaného zahrádkáře


Tento příběh je inspirován skutečnými událostmi. Místa, jména a názvy jsou však smyšlené.

Je mi 52 let a již 30 let vlastním zahrádku s malou chatičkou v Jižních Čechách v zahrádkářské kolonii Šmoulov. Má zahrádka je situovaná uprostřed a tudíž jsem obklopen ze 4 stran sousedy.

Červen 2014
Umírá jeden z mých sousedů a jeho zahrádka se prodává. Kupuje ji Brouk Pytlík. Vypadá mile. S každým se zdraví a hned se zapovídá. S manželkou se dozvídáme že je mu 50 let, a že je v invalidním důchodu. Proti své vůli se dozvídám také to, že jeho manželka nedávno zemřela a proto si pořídil zahrádku, protože ji vždycky chtěla, ale nemohli si ji dovolit. Jeho životní příběh brzy putuje celou kolonií.
Nikdo kromě mě se nepozastavuje nad tím, jak člověk v invalidním důchodu přijde k tak vysportované a svalnaté postavě.

Srpen 2014
Brouk Pytlík kandiduje na předsedu našeho zahrádkářského svazu. Pouze já a pár dalších zahrádkářů jsme proti s argumentem, že by tuto úlohu měl převzít někdo, kdo je tu již delší dobu. Náš argument nikdo nebere na zřetel a většina zahrádkářů, omráčena kouzlem pana Pytlíka, který srší po smrti své manželky elánem a energií se staví proti nám. Na konci srpna je tedy Brouk Pytlík zvolen novým předsedou našeho zahrádkářského svazu.

Duben 2015
Náš čerstvě zvolený předseda podporovaný svým nově nabytým stádem oveček oprašuje starý zahrádkářský řád, novelizuje, opravuje a začíná striktně vymáhat jeho plnění. Součástí tohoto řádu je mimo jiné:
  • Zákaz jakékoliv hlučné činnosti (např. sekání trávy, řezání dřeva, vrtání apod.) a také hlasitých verbálních projevů v neděli. Totéž platí také pro soboty po 16:00.
  • Zavedení povinných brigád, které se konají dle potřeby a jsou situovány na sobotu. V případě, že se osoba nezúčastní brigády hradí pokutu ve výši 200 Kč za osobu.

Červen 2015

Začínám uvažovat nad tím, jak hlubokou jámu bych musel vykopat, aby se do ní předseda Pytlík vešel. V práci máme frmol, a abych si praci udrzel chodím do práce také v sobotu. Nemám proto kdy posekat trávník a udělat potřebné úpravy na chatce. Když se pokouším vysvětlit svou situaci sousedům a panu Pytlíkovi, zdá se že jsem pochopen. Protože všichni pokyvují hlavou se soucitnými výrazy ve tváři. Když pak ale postupně jeden po druhém se slovy: "To je blbý no" odcházejí, vracím se ke své zahrádce s rozporuplnými pocity. Přece když jsem jim řekl tolik logických argumentů,a tvářili se tak chápavě, pak to muselo znamenat souhlas. Příští neděli tedy zapínám v 10:00 sekačku. To už snad nikdo nespí, a zároveň nikoho nebudu rušit u oběda, říkám si. V 10:02 vybíhá ze své chatky Pytlík v pruhovaných trenýrkách a bílém tílku. Mává nějakým papírem v pravé ruce zatímco tou levou divoce gestikuluje, abych ten krám vypnul.
Nechápavě kroutím hlavou a vypínám sekačku. Sotva ji vypnu, už mi vehementně strká zahrádkářský řád pod nos. Poté co mě vyhuboval za kravál a nařknul z přízně s Forrestem Gumpem (protože zřejmě taky neumím moc dobře číst) nakonec ještě dodává, ať mu nezapomenu dát těch 800 Kč, protože jsem se s manželkou nezúčastnil dvou brigád. Jsem flegmatik a tak s velkým sebezapřením přikývnu a odcházím uklidit sekačku.

Červenec 2015
Celý červen jezdím každý všední den po práci na zahradu, která je od mého bytu vzdálená cca 15 km, abych na ní dokončil potřebné úpravy a posekal trávník. Domů se vracím kolem 21:00 totálně vyčerpán. Protože stále pracuji také o sobotách, posílám svoji starou v sobotu na zahrádku, aby si tam stoupla k ostatním ženským s hráběmi a zúčastnila se tak brigády, abychom platily pouze 200 Kč za mou nepřítomnost.

Srpen 2015
Zahrádkářská kolonie Šmoulov se dělí na 2 části. Na Šmoulov 1 (cca 80 zahrádek) a Šmoulov 2 (cca 30 zahrádek a jejímž členem jsem také já). Protože Šmoulov 2 vznikl více méně nově z důvodu rozšiřování zahrádkářské osady, je závislý na zdroji vody od Šmoulov 1.

Pytlík na schůzi vede 30-ti minutovou přednášku o tom, jak s námi chce Šmoulov 1 vyjebat, protože po nás chce zaplatit nějakou opravu těsnění. Jeden z jeho argumentů je ten, že my jim přece žádné těsnění nezničili a že jim za vodu pravidelně platíme. Když se rozhlížím kolem sebe a vidím své zaujaté a rozhořčené sousedy a kolegy zahrádkáře a pak pohlédnu na horlivě gestikulujícího a emocionálně se projevujícího pana Pytlíka, začínám chápat jak se Hitlerovi podařilo zblbnout německé obyvatelstvo. Když Pytlík domluvil, zvedl jsem ruku a zeptal se, zda-li se mohu podívat na tu fakturu, kterou nám Šmoulov 1 vystavil. Předseda Pytlík si mě změřil strach nahánějícím pohledem, ale nakonec mi fakturu předává. Poté co se zadívám na číslo, začnu se smát. Vytahuji telefon a zadávám čísla do kalkulačky. "Co ti na tom přijde k smíchu?" Ptá se mě Pytlík. "Tohle" řeknu a ukazuji mu display, na kterém byl výsledek 7,50. "A co jako?" "No, že když se na to těsnění složíme, tak nás to vyjde přesně na 7,50 Kč na jednu zahrádku." Koukal jsem na něho a viděl jak začíná pomalu rudnout. Po chvíli ticha mi vytrhává papír z ruky a zahájil další 30-ti minutovou přednášku, do které přimíchal krom toho co již říkal také pojmy jako jsou: princip nebo musíme být jeden mančaft apod.
Na konci schůze proběhlo hlasování, které skončilo 28:2, já byl samozřejmě mezi těma dvěma a tak….

Duben 2016

Šmoulov 2 si nechává dělat za 60.000 Kč svůj vlastní vrt a zdroj vody.

-------- druhá část ve které se dozvíte kam až to celé zašlo bude k dispozici 7.9.2016 ------
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama